Wielu z nas doświadczyło nieoczekiwanych telefonów od różnych firm windykacyjnych. Niektórzy mogą czuć niepokój, kiedy po raz pierwszy widzą nieznany numer na wyświetlaczu, zwłaszcza gdy okazuje się, że to PRA Group Polska. Co więcej, jak możemy mieć pewność, że ten telefon to prawdziwa windykacja, a nie próba oszustwa?

Kto to jest PRA Group?

PRA Group to globalna firma zajmująca się windykacją długów oraz innymi usługami związanymi z odzyskiwaniem należności. Firma Portfolio Recovery Associates, LLC została założona w marcu 1996 r. Obecna nazwa PRA Group powstała od skrócenia nazwy "Portfolio Recovery Associates" (dosłownie - Współpracownicy ds. Odzyskiwania portfela), rebranding miał miejsce w 2014 roku. Spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ i używa tickera PRAA. Spółka nie wypłaca dywidend inwestorom.

PRA Group Polska to część spółki PRA Group, skupiająca się tylko na rynku Polskim. Tak jak w przypadku innych krajów tak też i w Polsce PRA Group Polska skupia się na zdobywnaniu długów od różnych instytucji, takich jak banki czy dostawcy usług, i stara się je odzyskać w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. PRA Group obecna jest również w innych krajach posiadając filie tym między innymi w Niemczech, Norwegii, Hiszpanii i innych.

Dlaczego PRA Group dzwoni?

Firma kontaktuje się z dłużnikami w celu odzyskania należności, które zostały przekazane jej przez wierzycieli. Może to być wynik niezapłaconych rachunków, kredytów czy innych zobowiązań finansowych. Ważne jest zrozumienie, że gdy dług zostaje przekazany firmie windykacyjnej, to ona staje się oficjalnym wierzycielem i ma prawo do jego odzyskania.

Zgodnie z prawem nawet przedawniony dług nie przepada i nadal jest długiem. Wiele instytucji chcąc pozbyć się długu oraz procesu windykacji sprzedaje go firmom windykacyjnym np. takim jak PRA Group. Dlatego też telefony od PRA Group to telefony, które dotyczą Ciebie oraz Twojego długu.

Czy PRA Group to oszustwo czy oficjalna windykacja?

Wiele osób majacych styczność z PRA Group odruchowo stwierdza, że to oszustwo. Niestety, ale nie jest to prawda. PRA Group Polska jest legalnie działającą firmą windykacyjną, wpisaną do KRS. Stwierdzenie, ze PRA Group to ousztwo bierze się ze strategii biznesowej, która przyjeła firma. PRA Group skupia sie na skupowaniu należności, często przedawnionych dla których zapadł lub też nie tytuł prawny.

Inaczej mówiąc, PRA Group skupia sie na długach, które może kupić bardzo tanio. Z tego wzgledu w sieci możemy znaleźć wiele różnych informacji na temat telefonów odnoszących się do długów z przed kilku lub nawet kilkunastu lat o których wiele osób najzwyczajniej już nie pamięta.

Drugi argument, który może skłonnić dłużnika do uznania iż telefon od PRA Group to oszustwo to sposób prowadzenia rozmowy. Agresywna postawa windykatora, zmuszanie czy też zastraszenie rozmówcy to bardzo częsta taktyka, która miała miejsce jeszcze kilka lat temu. Aktualnie poziom telefonów od PRA Group znacznie się poprawił. Warto podkreślić, że pozostałość po tej taktyce biznesowej nadal jest obecna w sieci. W internecie nic nie ginie i bez trudu można znaleźć wniosek zgłaszający nękanie przez PRA Group. Wniosek ten jest gotowym częściowo wypełnionym drukiem, wystarczy wpisać swoje dane. Co dodatkowo podreśla zmiany, które zaszły w sposobie windykacji telefonicznej w wykonaniu PRA Group.

Czy PRA Group łamie prawo?

PRA Group Polska jako legalnie działająca firma windykacyjna jest zobowiązana do przestrzegania prawa. Jednakże czasami niektóre firmy starają się działać na granicy prawa w celu zwiększenia zysków. W przypadku PRA Group Polska nie udało się nam ustalić czy firma miała lub też ma jakieś problemy prawne. Z tego też względu możemy w łatwy sposób wywnioskować, że PRA Group Polska nie łamie prawa.

Oczywiście mamy świadomość tego, że wielu dłużników może nie poczuwać się do długów, ale niektóre praktyki windykatorów pozostawiają wiele do zyczenia. W przypadku firmy PRA Group również miały miejsce spory sądowe. Firma PRA Group wielokrotnie łamała prawo, ale są to sprawy związane z innymi krajami w których operuje PRA Group. Do najważniejszych sporów dochodziło w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdzie PRA Group zawierało ugody sądowe lub też płaciło kary za nadużycia. Inne przypadki nie są nam znane.

Co zrobić, gdy PRA Group się do Ciebie zgłasza?

Jak już wiesz, PRA Group to legalnie działający windykator, dlatego też, gdy dzwoni do Ciebie PRA Group nie dzwoni bez powodu. Jednakże istotne jest upewnienie się czy roszczenie jest słuszne, a także sprawdzenie czy dzwoniący podający się za PRA Group faktycznie dzwoni w imieniu PRA Group.

W tym celu powineneś:

  • Sprawdź numer telefonu w bazie CoToZa.pl i przeczytaj opinie innych użytkowników.
  • Nie podawaj żadnych danych osobowych ani informacji bankowych, zanim nie będziesz pewien, z kim rozmawiasz.
  • Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z firmą, omijając numer, z którego otrzymałeś telefon.
  • Warto sprawdzić oficjalną stronę PRA Group Polska oraz wybrać dogodną metodę kontaktu.

Jeśli jesteś pewny swojego długu i chcesz go uregulować:

  • Omów z firmą plan spłaty długu.
  • Jeśli nie jesteś w stanie spłacić całej kwoty naraz, zapytaj o możliwość rozłożenia płatności na raty.

Jeśli masz wątpliwości co do prawdziwości roszczenia:

  • Poproś o pisemne potwierdzenie długu.
  • Skontaktuj się z radcą prawnym lub organizacją zajmującą się prawami konsumenta.
PRA Group: Czy to oszustwo, czy prawdziwa windykacja?

Oficjalny numer PRA Group - sprawdź opinie w naszej bazie

Jeśli otrzymałeś telefon i chcesz potwierdzić jego autentyczność, sprawdź numer w naszej bazie. Dzięki opinii innych użytkowników możesz dowiedzieć się, czy jest to prawdziwy reprezentant PRA Group Polska czy też potencjalny oszust. Zachęcamy również do dzielenia się własnymi doświadczeniami, aby pomóc innym w podobnej sytuacji.

Sprawdź numer PRA Group w naszej bazie - firma PRA Group posiada kilka numerów telefonów, poniżej przedstawimy oficjalne numery telefonów:

Każdy dług wraca

Nieuregulowane długi mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Oprocentowanie i opłaty mogą się kumulować, powiększając dług. Warto podejść do problemu odpowiedzialnie i szukać rozwiązania, zamiast unikać kontaktu z wierzycielem lub firmą windykacyjną.

Podsumowanie

Choć otrzymywanie telefonów od firm windykacyjnych może być nieprzyjemne, ważne jest, aby podejść do tego z odpowiedzialnością. PRA Group Polska to legalnie działająca firma windykacyjna, ale zawsze warto być czujnym i weryfikować autentyczność kontaktów. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem prawnym i działać w najlepszym interesie swoim oraz swojej rodziny.